Na kanon wedyjskiej wiedzy składają się trzy źródła czy punkty wyjściowe zwane prasthana-traya. Są to:
- śruti-prasthana - w formie Wed i Upaniszadów,
- smriti-prasthana, czyli Purany i Itihasy takie jak Mahabharata i Ramajana,
- nyaya-prasthana, czyli Wedanta-sutra, która objaśnia opisaną w Upaniszadach Prawdę Absolutną, w formie opartej na logicznej analizie przyczynowo-skutkowej.
Bhagawad-gita jest częścią Mahabharaty i składa się z 700 wersetów zawartych w 18 rozdziałach. Aczkolwiek Mahabharata i wchodząca w jej skład "Pieśń Pana" to smriti, Bhagawad-gita znana jest też jako Gitopanisad, czyli tekst śruti wypowiadany przez samego Najwyższego Osobowego Boga, który wypowiedział Wedy (śruti) do Brahmy. W ten sposób, Bhagawad-gita stanowi esencję wszystkich Upaniszadów i całej wedyjskiej wiedzy. Dlatego Śrila Prabhupada klasyfikuje ją jednocześnie jako smriti i śruti. Bhagawad-gita prezentuje wiedzę o Bogu i duszy, porusza tematykę związaną z metodą poznania i zbliżenia się do osobowego Absolutu (bhakti-joga), mówi o wiecznej religii duszy (sanatana-dharma), działaniu (karmie), reinkarnacji, materii (prakriti) i trzech trybach jej funkcjonowania (tri-guna), czasie (kala) oraz Wedancie – konkluzji Wed.
Spośród setek ślok wypowiedzianych przez Śri Krysznę do Arjuny, meritum Bhagawad-gity może być ujęte w zaledwie 10 wersetach. Są to:
- Tri-śloki Gita (istota Wedanty) - 3 wersety: Bg. 15.16-18,
- Catur-śloki Gita (istota bhakti-jogi) - 4 wersety: Bg. 10.8-11,
- Gita-rahasya i Caram-śloki (tajemnica Gity i istota podporządkowania)- 2 wersety: Bg. 18.65 i Bg. 18.66,
- Istota wysiłku duchowego - Bg. 11.55.
Tri-śloki Gita – esencja Wedanta-sutry w trzech wersetach (Bg. 15.16-18)
Ogólne omówienie treści wersetów oraz ich kontekstu
Wedanta oznacza ostateczną konkluzję Wed, a dokładniej Upaniszadów. W wersecie poprzedzającym Tri-śloki Gitę (Bg 15.15), Śri Kryszna informuje nas, że to On jest znawcą i przedmiotem poznania Wed oraz, że sam jest twórcą Wedanty. Z tego powodu, Wedanta-sutra jest opisem Najwyższego Osobowego Boga. Składająca się z czterech rozdziałów Wedanta-sutra, w pierwszych dwóch naucza o sambandha (związku pomiędzy żywą istotą a Najwyższym Panem), w następnym o abhideja (służbie dla Pana), a w ostatnim o prajodżana (rezultacie służby oddania).
Tri-śloki Gita przedstawia metafizyczne podwaliny Wedanty w formie sambhanda-jnany, czyli wiedzy o naszym związku z Kryszną. Jest to podsumowanie zawartości Wedanta-sutry. Te trzy wersety opisują pozycję i zależność pomiędzy Osobową Prawdą Absolutną Śri Kryszną a podległymi mu żywymi istotami, dzieląc je na poszczególne kategorie odpowiednio do ich stanu świadomości. Wypowiedziane zaraz po Tri-śloce wersety opisują abhideja-gjanę (Bg. 15.19) oraz prajodżanę (Bg. 15.20).
Każdy z trzech wersetów Tri-śloki Gity odnosi się do innego aspektu Purusza-tattvy. Zgodnie z aczarjami, pierwszy wers trylogii omawia aspekt Puruszy zwany Brahmanem, czyli emanacji Najwyższego Osobowego Boga w postaci żywych istot pojawiających się jako jaśniejące blaskiem duchowe iskry. Drugi werset odnosi się do Paramatmy, czyli Duszy Najwyższej. Natomiast trzeci do Puruszottamy, czyli Najwyższego Pana Śri Kryszny.
Szczegółowa analiza treści wersetów Tri-śloki Gity (Bg. 15.16-18)
Bhagawad-gita 15.16
dvav imau purusau loke
ksaras caksara eva ca
ksarah sarvani bhutani
kuta-stho 'ksara ucyate
"Są dwie klasy istot: omylne (kszara) i nieomylne (akszara). W materialnym świecie każda istota jest omylna, natomiast każda w świecie duchowym nazywana jest nieomylną."
Zgodnie z opinią Śri Kryszny, żywe istoty dzielą się na dwie klasy: kszara i akszara. Sanskryckie słowo kszara pochodzi od kszar, czyli upadać. Słowo akszara odnosi się do istoty jaźni żywej istoty, którą jest niezmienna duchowa natura - Brahman. Kryszna potwierdza to w Bhagawad-gicie 8.3 mówiąc, że "nie podlegająca zniszczeniu, transcendentalna żywa istota nazywana jest Brahmanem" (aksaram brahma paramam).
Pierwszy werset Tri-śloki Gity opisuje powyższe dwie cechy Brahmana. Słowo kszara odnosi się do uwarunkowanych materią żywych istot, których ciała podlegają zniszczeniu (ksarah sarvani bhutani). Natomiast słowo akszara reprezentuje istoty wyzwolone, będące w stanie jedności z Kryszną na skutek zgodności i harmonii pragnień, których forma nie podlega zmianom (Kuta-stho 'ksara).
Bhagawad-gita 15.17
uttamah purusas tv anyah
paramatmety udahrtah
yo loka-trayam avisya
bibharty avyaya isvarah
"Oprócz tych dwu, jest jeszcze najwyższa żywa osoba – Dusza Najwyższa, Sam niezniszczalny Najwyższy Pan, który przeniknął te światy i utrzymuje je."
Drugi werset Tri-śloki Gity mówi o Duszy Najwyższej (Paramatmie) i ustanawia ją ponad wyzwolonymi i uwarunkowanymi istotami. Śrila Prabhupada przytacza śruti, aby przybliżyć nam koncept zawarty w tym wersecie.
nityo nityanam cetanas cetananam
eko bahunam yo vidadhati kaman
(Katha Upanisad 5.13)
Najwyższy Pan stoi na czele niezliczonych rzeszy świadomych i wiecznych istot. To On sam zaspokaja ich wszelkie potrzeby. Ta Najwyższa Osoba jest usytuowana w sercu każdej żywej istoty jako Paramatma.
Bhagawad-gita 15.18
yasmat ksaram atito 'ham
aksarad api cottamah
ato 'smi loke vede ca
prathitah purusottamah
"Transcendentalnym i największym będąc, poza omylnym i nieomylnym, sławiony jestem zarówno w świecie, jak i w Wedach – jako ta właśnie Najwyższa Osoba."
Trzeci i ostatni werset Tri-śloki Gity odnosi się do Bhagawana Śri Kryszny opiewanego jako Puruszottama, Najwyższą Osobę stojącą na wyższej pozycji niźli żywa istota oraz będącego źródłem zarówno Brahmana jak i Paramatmy. W swoim komentarzu, Śrila Prabhupada zaznacza, że werset ten czyni jasnym fakt, że zarówno żywe istoty jak i Najwyższy Osobowy Bóg posiadają odrębną indywidualność. Kwantytatywna różnica pomiędzy nimi powoduje, że dżiwatma (żywa istota) nigdy nie przewyższa ani nie dorównuje Najwyższemu Panu w kwestii posiadania niewyobrażalnie potężnych potencji i mocy. Taka jest konkluzja Wedanty.
Catur-śloki Gita - esencja bhakti-jogi w czterech wersetach (Bg. 10.8-11)
Ogólne omówienie treści wersetów oraz ich kontekstu
Catur-śloki Gita zawiera w sobie istotę duchowej realizacji Boga. Kryszna jest źródłem i przyczyną wszystkiego, co istnieje. Rozumiejący to w doskonały sposób mędrcy, wielbiąc Go, angażują się w służbę oddania. Tacy czyści wielbiciele nawet na moment nie odstępują Go myślami, czerpiąc niezwykłą satysfakcję i szczęście z rozmów pomiędzy sobą, na temat Pana i jego nauk. Tak bardzo kochające Krysznę osoby, obdarzane są przez Niego dalszym zrozumieniem, które coraz bardziej przybliża ich do obiektu ich miłości. W ten sposób światło łaski Najwyższego Pana jest przyczyną rozproszenia ciemności zrodzonej z ignorancji.
Szczegółowa analiza treści wersetów Catur-śloki Gity (Bg.10.8-11)
Bhagawad-gita 10.8
aham sarvasya prabhavo
mattah sarvam pravartate
iti matva bhajante mam
budha bhava-samanvitah
"Ja jestem źródłem wszystkich światów duchowych i materialnych. Wszystko ze Mnie emanuje. Mędrcy – wiedząc o tym doskonale – angażują się w służbę oddania dla Mnie i czczą Mnie z całych serc swoich."
Pierwszy werset Catur-śloki stanowi paribhasa-sutrę. Śrila Dżiwa Goswami podaje w Kryszna-sandharbie następującą definicję paribhasa-sutry:
"Paribhasa-sutra wyjaśnia właściwą metodę zrozumienia księgi. Dostarcza klucza, który otwiera zrozumienie rzeczywistego znaczenia szeregu wydawałoby się, niepowiązanych ze sobą faktów i argumentów."
Paribhasa-sutra jest wypowiedziana tylko raz i określa prawidłową egzegezę treści nawet opasłych tomów mądrości, składających się z milionów twierdzeń czy argumentów. Werset 10.8 jest więc maksymą, która uczy nas sztuki właściwej interpretacji i praktycznego zastosowania nauk Bhagawad-gity, jako całości.
Dlatego Śrila Prabhupada, w objaśnieniach do tego wersetu oraz w wielu innych miejscach, ostro krytykuje komentarze do Bhagawad-gity napisane przez niedoinformowane osoby, które pomimo jasnego i niepozostawiającego żadnych wątpliwości oznajmienia Kryszny, co do faktu, że to On jest przyczyną wszystkich przyczyn, nadal prezentują Go jako zwykłą osobę. Opinia Kryszny na ten temat jest jednoznaczna:
"Głupcy wyśmiewają Mnie, kiedy zstępuję w ludzkiej postaci. Nie znają Mojej transcendentalnej natury i nie wiedzą, że jestem Najwyższym Panem wszystkiego, co istnieje." (Bg.9.11)
"Nieinteligentni, nie znający Mnie doskonale myślą, iż Ja, Najwyższa Osoba Boga, Krsna, byłem wcześniej bezosobowym i teraz przyjąłem tę formę i osobowość. Z powodu ubogiego zasobu wiedzy nie znają Mojej wyższej, niezmiennej i doskonałej natury." (Bg. 7.24)
Śrila Prabhupada ostrzega nas, że świadomy Kryszny wielbiciel, nie powinien dać się oszołomić poglądami pozujących na znawców tematu ignorantów i głupców, ale z determinacją i stanowczością powinien kontynuować podążanie ścieżką miłosnego oddania dla Pana, podobnie jak czynią to najbardziej inteligentne i mądre osoby, wspomniane przez Krysznę w omawiany przez nas wersecie Catur-śloki. Jeżeli Prawda Absolutna nie posiada formy i nie da się jej opisać to, jaka jest potrzeba, aby o niej w ogóle mówić? Jeżeli, jak twierdzą impersonaliści, forma jest mayą, to dźwięk wydobywający się z tej iluzorycznej formy jest także aspektem mayi. W tej sytuacji nauki Kryszny w Bhagawad-gicie byłyby bezużyteczne, gdyż złudne. Jednak piszący komentarze impersonaliści mayawadi starają się udowodnić swój punkt widzenia właśnie na podstawie Bhagawad-gity, wpadając tym samym w sidła logicznej sprzeczności. Dlatego Kryszna zwie ich wprost mudha, czyli głupcami lub abuddhaya, czyli osobami pozbawionymi inteligencji. Ich sukcesem życiowym jest przynajmniej to, że swą nieprzeciętną głupotą przyciągnęli na chwilę uwagę Pana.
Kryszna jest swajam bhagawan, czyli Najwyższym Osobowym Bogiem, a literatura wedyjska pełna jest potwierdzających to oznajmienie dowodów. W swoim komentarzu do tego wersetu, Śrila Prabhupada przytacza zaledwie kilka z nich. W rozdziale 11 Bhagawad-gity Kryszna w praktyce zademonstruje swoją najwyższą pozycję, poprzez ukazanie Ardżunie swojej kosmicznej formy, ustanawiając w ten sposób nowe kryterium dowodu i podnosząc poprzeczkę dla wszystkich tych, którzy w bezczelny sposób twierdzą, że są Bogiem, cwałując przy tym do wychodka za potrzebą, na skutek niespodziewanego i znacznie silniejszego od "boskiej" potęgi, ataku rozstroju żołądka.
Z tego wersetu dowiadujemy się także, że prawdziwie uczona w Wedach osoba – Wedantysta, nie powinna poprzestawać jedynie na intelektualnych teoriach, ale wznieść się daleko poza nie, w celu zyskania praktycznej realizacji Prawdy Absolutnej. Sama teoretyczna wiedza nie jest wystarczająca, aby poznać Krysznę. Posiadając wiedzę (iti matva), ci najbardziej inteligentni (budha) wielbią Go (bhajante mam) z uczuciem miłości (bhava-samanvitah). Widząc oddanie i miłość, Kryszna objawia się takiej osobie, co jest tematem Catur-śloki.
Intelektualiści, filozofowie, gjani, czy naukowcy nie są na ogół znani z ich skłonności do wyrażania emocji. Jednak w wersecie tym, Kryszna, Osobowa Prawda Absolutna, Przyczyna Wszystkich Przyczyn, twórca Wedanty, znawca Wed oraz ostateczny i jedyny ich cel, wyraźnie mówi o potrzebie rozwinięcia głębokiego uczucia do Niego, którego symptomem jest pełnienie służby oddania, będącej efektem osiągnięcia prawdziwej wiedzy. Taka rozwinięta na bazie wiedzy miłość i służba oddania dla Kryszny jest wielokrotnie wspominana przez Niego w Bhagawad-gicie.
"Wszyscy Ci wielbiciele są niewątpliwie wielkimi duszami, lecz tego, kto posiadł wiedzę o Mnie, uważam za tak dobrego, jak Swoją własną Osobę. Pełniąc dla Mnie transcedentalną służbę, bez wątpienie osiągnie Mnie – najwyższy i najdoskonalszy cel." (Bg. 7.18)
"Będąc wolnymi od przywiązania, strachu i gniewu, całkowicie pogrążywszy się we Mnie i we Mnie przyjmując schronienie, wielu, bardzo wielu w przeszłości oczyściło się poprzez wiedzę o Mnie – i w ten sposób wszyscy oni osiągnęli transcendentalną miłość do Mnie." (Bg. 4.10)
"Po wielu narodzinach i śmierciach, ten, kto posiadł prawdziwą wiedzę, podporządkowuje się Mnie, znając Mnie jako przyczynę wszystkich przyczyn i wszystkiego, co jest. Taka wielka dusza jest czymś bardzo rzadkim." (Bg. 7.19)
Bhagawad-gita 10.9
mac-citta mad-gata-prana
bodhayantah parasparam
kathayantas ca mam nityam
tusyanti ca ramanti ca
"Myśli Moich czystych wielbicieli zawsze pogrążone są we Mnie, życia ich są podporządkowane służbie dla Mnie, a rozmowy o Mnie – którymi oświecają się nawzajem – są dla nich źródłem ciągle wzbierającej radości i szczęścia."
Drugi werset Catur-śloki Gity opisuje proces bhakti wyrażający się w znamiennych cechach i czynnościach ananja-bhaktów (czystych wielbicieli), będących pobłogosławionymi przez Krysznę wyżej wspomnianą wiedzą na Jego temat oraz buddhi-yogą (duchową inteligencją). Umysły takich osób, 24 godziny na dobę żądne są intonowania i słuchania na temat duchowej formy Pana, Jego zabaw, imion, cech oraz ciągłego doświadczania, wynikającego z tego smaku słodkości (mat-cittah). Tak jak człowiek nie może obejść się bez jedzenia, a ryba bez wody, tak egzystencja wielbicieli Pana jest w całości oparta na Krysznie. To Kryszna jest życiem bhakty (mat-gatah-prana), a źródłem pożywienia dla jego duszy jest kryszna-katha - rozmowy na temat Pana. Wielbiciele oświecają się nawzajem poprzez wyjaśnianie różnych typów oddania i natury bhakti (bodhayanta). Intonują na głos imiona Kryszny oraz wielbią Go poprzez rozmowy opisujące Jego formę, czynności i cechy (kathayanta). Śrila Wiśwanatha Cakrawarti Thakura w komentarzu do tego wersetu wyjaśnia, że wymienione są w nim trzy najlepsze typy bhakti. Są to słuchanie, czyli śrawanam (w tym wersecie bodhayanta), intonowanie, czyli kirtanam (w tym wersecie kathayanta), oraz pamiętanie o Krysznie, czyli smaranam (w tym wersecie mat-cittah). Spełnianie takich czynności bhakti przynosi wielbicielom pełnię satysfakcji i duchowe szczęście (tusyanti ca ramanti ca).
Śrimad Bhagawatam 11.3.31 w podobny sposób opisuje czynności czystych wielbicieli Boga:
"Wielbiciele Pana bez chwili przerwy omawiają pomiędzy sobą chwały Najwyższego Boga. Ciągle o Nim pamiętają oraz przypominają sobie nawzajem o Jego cechach i czynnościach. W ten sposób, na skutek ich poświęcenia się zasadom bhakti-jogi, wielbiciele sprawiają przyjemność Najwyższemu Panu, który usuwa z ich drogi wszelkie niepomyślne rzecz i przeszkody. Będąc tak oczyszczonymi, wielbiciele rozbudzają w sobie czystą miłość do Boga, i nawet w tym świecie, ich uduchowione ciała przejawiają symptomy transcendentalnej ekstazy."
W swoim komentarzu Śrila Prabhupada ilustruje postęp na drodze bhakti używając następującej analogii. Służba oddania dla Kryszny jest niczym nasionko. Kiedy zasiane jest ono w sercu żywej istoty, po to, aby wzrastało, musi być ono podlewane regularnym słuchaniem i intonowaniem maha-mantry:
Hare Kryszna Hare Kryszna
Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare
Duchowa roślinka służby oddania stopniowo rozwija się i z czasem przebija się przez okrywę materialnego wszechświata, wchodząc w obszar lśniącego, wypełniającego duchowe niebo brahmajyoti. Nadal wzrastając, wznosi się ponad różne planety Waikuntha, aby ostatecznie dotrzeć do centrum świata duchowego - Goloki Wrindawany i przyjąć schronienie lotosowych stóp Śri Kryszny. Pogrążenie się w miłości do Boga jest najwyższym przeznaczeniem i najważniejszym celem egzystencji dla usilnie poszukujących szczęścia i miłości żywych istot.
Aby być w ciągłym kontakcie z Panem i rozwinąć w sobie duchowe cechy, Śrila Prabhupada poleca także czytanie Śrimad Bhagawatam, które będąc przepełnione opisami związków pomiędzy Najwyższym Panem i Jego wielbicielami jest wolne od materialnych pragnień, a nawet od pragnienia wyzwolenia. Z tego powodu, Śrimad Bhagawatam jest bardzo drogie wszystkim wielbicielom Pana.
Bhagawad-gita 10.10
tesam satata-yuktanam
bhajatam priti-purvakam
dadami buddhi-yogam tam
yena mam upayanti te
"Tym, którzy zawsze są Mi oddani i z miłością Mi służą, Ja daję inteligencję, która do Mnie ich prowadzi."
Komentując, Śrila Baladewa Widjabuszana zadaje pytanie: "W jaki sposób jest możliwym, aby poznać Cię Panie, jako osobę posiadającą nieskończoność form, cech i mocy, jedynie poprzez nauki guru?" Innymi słowy, w czym tkwi sekret i metoda zrozumienia nieograniczonego Boga oraz zdobycia bezpośredniego dostępu do Niego?
Kryszna odpowiada w tym wersecie właśnie na to pytanie. Tym, którzy pragną Jego ciągłego towarzystwa (satata-yuktanam), którzy z przyjemnością Go wielbią (priti-purvakam) na skutek zrozumienia Go takim, jakim jest w rzeczywistości, smakując ich oddanie, Kryszna osobiście ofiarowuje im w zamian inteligencję (buddhi-yogam), która umożliwia poznanie i osiągnięcie Go (yena mam upayanti te). W ten sposób, po prostu przez zaakceptowanie pozycji Pana i rozpoczęcie wielbienia Go, Kryszna dostarcza swojemu wielbicielowi buddhi (inteligencji), poprzez którą jest on w stanie pojąć i docenić transcendentalne cechy Kryszny oraz Jego bogactwo i potęgę.
Śrila Wiśwanatha Cakrawarti Thakura komentuje, że to wyłącznie Pan jest przyczyną buddhi czy bhakti-yogi i to On sam, z własnej woli, pojawia się w procesach psychicznych swojego wielbiciela. Werset ten oznacza, że doświadczenie Kryszny jest specjalnym darem Pana, którym obdarza wyłącznie swoich wielbicieli. Tylko przez bhakti, czyli miłość i oddanie możliwe jest bezpośrednie zbliżenie się (upayanti) do Najwyższego Pana.
Wyjaśniając termin buddhi-yoga Śrila Prabhupada pisze: "Buddhi oznacza inteligencję, a yogam oznacza czynności mistyczne albo rozwój mistyczny. Kiedy ktoś próbuje powrócić do domu, z powrotem do Boga, i w pełnej świadomości Kryszny zaczyna pełnić służbę oddania, wtedy jego działanie nazywane jest buddhi-yogą. Innymi słowy, buddhi-yoga jest procesem, dzięki któremu można wydostać się z sideł tego materialnego świata. Ostatecznym celem postępu jest Kryszna. Ludzie nie wiedzą o tym; dlatego tak ważne jest obcowanie z wielbicielami i bona fide mistrzem duchowym." W komentarzu do Bhagawad-gity 2.39 Śrila Prabhupada mówi także: "Buddhi-yoga została wyraźnie wytłumaczona w Rozdziale Dziesiątym, dziesiątym wersecie, jako będąca bezpośrednią łącznością z Panem, który przebywa w sercu każdego jako Paramatma."
Kiedy świadomość jest zanieczyszczona trzem siłami natury materialnej (tri-guna), stan ten skutecznie odcina duszę od bezpośredniej, duchowej bliskości z przebywającą w sercu Duszą Najwyższą (Paramatmą). Dlatego dochodzi niekiedy do żenujących, a czasami i tragicznych sytuacji, w których sentymentalni i pozbawieni wiedzy o procesie poznania Boga ludzie, twierdzą, że działają z Jego ramienia. Jakiś czas temu, amerykańska prasa opisała przypadek dwóch zakonnic, które po porwaniu przewoźnego sklepiku z hot dogami, nago i z ciałami wysmarowanymi musztardą, w szaleńczym tempie przemierzały ulice miasta, strasząc klaksonem zbulwersowanych przechodniów. Po zatrzymaniu ich przez policję, w stanie religijnego uniesienia, z fanatyczną żarliwością utrzymywały, że robiły to na skutek polecenia wydanego im przez samego Ojca niebieskiego. Religijni fundamentaliści są natomiast święcie przekonani, że wbijanie się odrzutowcami w drapacze chmur sprawia Bogu dziecięcą radość, za który to czyn, między innymi wynagradza On możliwością zaspokojenia "duchowych" chuci z dziesiątkami dziewic w niebie. Aczkolwiek idea Boga, jako najlepszego spośród parówkowo-musztardowych zboczeńców czy jako najwyższego psychopaty lub stręczyciela, może wydawać się dla większości z nas niezbyt pociągającą, to sam fakt istnienia jednostek, które w imię Boga zachowują się w irracjonalny czy nawet bestialski sposób, powinien zmusić nas do chwili refleksji na temat wagi i istoty nauk Kryszny, odnośnie rzeczywistego procesu doświadczenia prawdziwej bliskości Boga wraz z właściwym rozpoznaniem Jego pragnień i tym bardziej wzięcia ich sobie do serca.
Aby nauczyć się wykonywania procesu buddhi-yogi lub bhakti-yogi potrzebny jest nauczyciel. Caitanya-caritamrita Adi-lila 1.58 informuje nas, że w uwarunkowanym stanie egzystencji dżiwatma nie jest w stanie bezpośrednio otrzymać wskazówek od caitya-guru w sercu, czyli od Paramatmy. Aby pomóc nam zrozumieć pragnienie Pana, przyjmuje on bardziej przystępną dla nas formę sziksza-guru (instruującego nauczyciela), będącego wyzwolonym wielbicielem Kryszny (mahanta-swarupa). W pełni podporządkowany Krysznie sziksza-guru staje się narzędziem w Jego rękach, dzięki któremu uwarunkowane dżiwy są w stanie odnowić swój utracony związek z Paramatmą, aby z czasem nauczyć się bezpośrednio i prawidłowo odczytywać Jego instrukcje. Mistrz duchowy jest zewnętrznym reprezentantem Paramatmy lub inaczej, ambasadorem Kryszny. Nie jest on równy z Panem, gdyż pozycja dżiwa-tattwy nigdy nie jest równa pozycji Wisznu-tattwy. Ponieważ jednak, przekaz duchowej wiedzy przez sziksza-guru jest identyczny z Paramatmą, mówi się, że kwalifikowany mistrz duchowy nie jest różnym od Kryszny. Kto zatem pełni służbę miłości dla Pana pod przewodnictwem mistrza duchowego, albo innymi słowy jest świadomy Kryszny, ten, dzięki szczególnej łasce Pana, porusza się w sferze buddhi-yogi, o której mówi powyższy werset Bhagawad-gity.
Bhagawad-gita 10.11
tesam evanukampartham
aham ajnana-jam tamah
nasayamy atma-bhava-stho
jnana-dipena bhasvata
"Aby okazać im szczególną łaskę, Ja – który przebywam w ich sercach – rozpraszam świetlistą lampą wiedzy ciemność zrodzoną z ignorancji."
Ciemność zrodzona z ignorancji to brak zrozumienia i osobistego doświadczenia faktu, że celem wszelkiej wiedzy jest Bhagawan Śri Kryszna, a poza Nim, nic więcej nie istnieje, co byłoby warte poznania. Po dogłębnym uświadomieniu sobie tej prawdy, ostatecznie dochodzi się do platformy pełnienia miłosnej służby oddania dla Pana (bhakti), posiadając zarówno pełną wiedzę o Najwyższym, jak też o sobie samym jako Jego wiecznego sługi. Powyższa wiedza (weda) jest inherentną cechą czystej duszy (swata-siddha-gjana) oraz naturalną własnością czystego bhakty, który podporządkował się Panu w jego sercu. Ten typ wiedzy jest wolny od niedoskonałości opartej na rozróżnieniach czynionych przez materialne zmysły (wiszesza-gjana), oraz ograniczoności impersonalnej wiedzy opartej na negacji zmysłów i duchowej różnorodności (nirwiszesza-gjana)*.
W celu udzielenia pomocy zapominalskim duszom i obudzenia ich ze stanu śpiączki w świat oczywistych duchowych Prawd, Weda inkarnuje także w postaci ksiąg mądrości, które mogą być czytane, studiowane, recytowane i słuchane. W ten sposób, Kryszna pojawia się w postaci duchowego dźwięku Wed (śabda-brahma).
Czynności służby oddania takie jak intonowanie maha-mantry Hare Kryszna mają poparcie w śastrach. Nie są one zaledwie naiwnym sentymentalizmem, o który czasami posądzają Wajsznawów impersonaliści Mayawadi.
"Głęboko dociekliwy student albo mędrzec bogaty w wiedzę i wolny od przywiązań, realizuje tę Absolutną Prawdę przez pełnienie służby oddania w oparciu o to, co usłyszał z Wedanta-śruti." (Śrimad Bhagawatam 1.2.12)
"Służba oddania dla Pana, która ignoruje autoryzowaną literaturę wedyjską (jak Upaniszady, Purany, Narada-panczaratrę), jest jedynie niepotrzebnym zakłócaniem spokoju w społeczeństwie." (Bhakti-rasamrita-sindhu 1.2.11)
W komentarzu do tego wersetu Catur-śloki Śrila Prabhupada wyjaśnia, że nawet jeżeli bhakta nie skorzysta z możliwości studiowania literatury wedyjskiej czy z pomocy mistrza duchowego, to jeżeli jest szczerym w służbie oddania, Kryszna pomaga mu z wewnątrz jego serca. Z tego powodu wielbiciel zaangażowany w świadomość Kryszny nigdy nie jest pozbawiony wiedzy. Jedyną kwalifikacją jaką musi posiadać jest pełnienie służby oddania.
Wypowiadając ten werset, Kryszna zamyka usta zarozumiałym Mayawadim, którzy twierdzą, że bhakti jest przeznaczona dla mniej inteligentnych ludzi, a gjana dla wyższej klasy ludzi. No bo w jaki sposób osoba, która przyjmuje osobiste przewodnictwo najdoskonalszej i najinteligentniejszej Istoty może tkwić w ciemności ignorancji i być pozbawioną inteligencji?
Wiedza wedyjska analizująca stan uwikłania żywej istoty w materię jest podrzędna w stosunku do wiedzy o Najwyższym Osobowym Bogu. Co więcej, zgodnie z opinią Kryszny w Śrimad Bhagawatam, wiedza ta powinna zostać porzucona w momencie zdobycia wiedzy o Najwyższym Panu i doświadczeniu uczucia z Nim bliskości.
"Z niezachwianą inteligencją powinieneś rozwinąć czystą służbę oddania, poprzez uważne wielbienie mistrza duchowego, a ostrym toporem transcendentalnej wiedzy powinieneś odciąć subtelną, materialną okrywę duszy. W momencie, kiedy doświadczysz duchowej realizacji Najwyższego Osobowego Boga powinieneś odrzucić ten topór analitycznej wiedzy." (Śrimad Bhagawatam 11.12.24)
Dla osoby, która osiągnęła doskonałość osobistego towarzystwa Pana, nie ma potrzeby dalszego utrzymywania mentalności uwarunkowanej duszy. Kiedy korzenie materialnej egzystencji zostały już odcięte, nie ma już potrzeby, aby nadal dzierżyć w dłoniach topór przeznaczony wyłącznie do odcięcia wiążących nas z iluzją korzeni.
Już wcześniej w Bhagawad-gicie, Kryszna obiecał swojemu czystemu wielbicielowi:
"Ale tych, którzy zawsze czczą Mnie z wyłącznym oddaniem – medytując o Mojej transcendentalnej formie – obdarzam wszystkim, czego potrzebują, i chronię to, co posiadają." (Bhagawad-gita 9.22)
Podporządkowanie się Najwyższemu Panu i uświadomienie sobie Jego transcendentalnej formy nie jest więc zależne od kultywacji analitycznej wiedzy. Kryszna osobiście troszczy się o wszystkie potrzeby całkowicie oddanej mu osoby, włączając w to powierzenie przydatnej mu wiedzy. Śrila Prabhupada w następujący sposób podsumowuje ostatni werset Catur-śloki Gity: "Jedynie przez służbę oddania można zadowolić Najwyższą Prawdę, Krysznę, który poprzez Swoją niepojętą energię objawia się w sercu Swojego czystego wielbiciela. Czysty wielbiciel zawsze ma Krysznę w swoim sercu; a dzięki obecności Kryszny, który jest jak słońce, natychmiast zostaje rozproszona ciemność ignorancji. Jest to szczególna łaska, którą Kryszna obdarza Swojego czystego wielbiciela.[...]
Ostateczny cel, Wisznu, można osiągnąć jedynie przez to intonowanie (mantry Hare Kryszna) i przez pełnienie służby oddania, a nie przez umysłowe spekulacje czy jałowe dysputy. Czysty wielbiciel nie musi martwić się o materialne potrzeby życia. Nie musi być niespokojny, ponieważ gdy usunie on ciemność ze swojego serca, automatycznie otrzyma wszystko od Najwyższego Pana, który zadowolony jest z jego pełnej miłości służby. W tym zawiera się istota nauk Bhagawad-gity."
Gita-rahasya (tajemnica Gity - Bg. 18.65) oraz Caram-śloki (esencja podporządkowania - Bg.18.66)
Ogólne omówienie treści wersetów oraz ich kontekstu
W swoim komentarzu do wersetu 18.63 Śrila Wiśwanatha Cakrawarti Thakura pięknie porównuje Bhagawad-gitę – klejnot wszelkiej wiedzy - do szkatuły, w której chroniony jest sekretny i drogocenny skarb bhakti. Sześć pierwszych rozdziałów Bhagawad-gity, które opisują karmę (działanie) stanowi złotą podstawę tej szkatuły. Wysadzane klejnotami wieko tej szkatuły, to sześć ostatnich rozdziałów Bhagawad-gity, które zajmują się gjaną (analityczną wiedzą). Z obu stron, chronią one zawartość szkatuły, czyli sześć środkowych rozdziałów, stanowiących najbardziej drogocenny skarb całego świata - lśniący klejnot bhakti, czyli miłosnego oddania posiadającego moc sprawowania pełnej kontroli nad Śri Kryszną, Najwyższym Osobowym Bogiem i Prawdą Absolutną. Gita-rahasja i Caram-śloki są natomiast oddanymi sługami bhakti, którzy w formie 64 klejnotów-sylab spoczywają na wieku szkatuły informując o jej zawartości.
Te dwa wersety są końcowymi instrukcjami Śri Kryszny w Bhagawad-gicie. W poprzedzającym je wersecie 18.64 Kryszna oznajmia, że wyjawi teraz najwyższą z nauk i najbardziej poufną tajemnicę. Poprzednio wyjawił już w Bhagawad-gicie poufne nauki o Brahmanie, następnie bardziej zaawansowaną wiedzę o przebywającej w sercu Paramatmie, a teraz nadszedł czas na wyjawienie najbardziej poufnej i istotnej konkluzji Bhagawad-gity – pełnego podporządkowania się Najwyższemu Osobowemu Bogu, Śri Krysznie.
Aczkolwiek, wyjawił już tę tajemnicę w samym sercu Bhagawad-gity, pod koniec rozdziału dziewiątego (9.34), to jednak widząc milczącą zadumę Ardżuny starającego się przeniknąć głębię mądrości nauk Pana, pod wpływem głębokiego uczucia i miłosierdzia dla swego drogiego przyjaciela, Kryszna postanowił mu pomóc i w kilku zdaniach podsumować istotę tego, co do tej pory powiedział.
Szczegółowa analiza treści wersetów
Gita-rahasja - tajemnica Gity (Bg. 18.65)
man-mana bhava mad-bhakto
mad-yaji mam namaskuru
mam evaisyasi satyam te
pratijane priyo 'si me
"Zawsze myśl o Mnie i zostań Moim wielbicielem. Czcij Mnie i składaj Mi hołd, a bez wątpienia przyjdziesz do Mnie. Obiecuję ci to, ponieważ jesteś Mi bardzo drogim przyjacielem."
Po objawieniu poufnej wiedzy o procesach samorealizacji takich jak karma-joga (joga działania), gjana-joga (joga wiedzy) oraz asztanga-joga (joga mistyczna), Kryszna wyjawia teraz rahasję, czyli najgłębszą tajemnicę Bhagawad-gity ustanawiającą bhakti-jogę, nie tylko jako najwyższy proces duchowy, ale przede wszystkim jako jedyny system jogi umożliwiający dżiwatmie powrót na swoją pierwotną pozycję w świecie duchowym. Potwierdzenie tego znajdujemy też w innych miejscach:
"Zaś spośród wszystkich joginów, ten, kto zawsze trwa przy Mnie z wielką wiarą, myśli o Mnie wewnątrz siebie – wielbiąc Mnie w transcendentalnej służbie miłości – jest najbardziej zjednoczony ze Mną w jodze i jest najwyższym ze wszystkich. Takie jest Moje zdanie." (Bhagawad-gita 6.47)
"Najwyższa Osoba Boga rzekł: Kto wielbi Mnie zawsze z wielką i transcendentalną wiarą, którego umysł skupiony jest na Mojej osobowej formie, tego uważam za najbardziej doskonałego." (Bhagawad-gita 12.2)
"Jedynie przez służbę oddania można poznać Mnie, Najwyższą Osobę Boga, takim, jakim jestem. A będąc w pełni świadomym Mnie, dzięki takiemu oddaniu, można wejść do królestwa Boga." (Bhagawad-gita 18.55)
"Tak jak wytapiane w ogniu złoto pozbywa się nieczystości i powraca do swego czystego, lśniącego stanu, podobnie pochłonięta ogniem bhakti-jogi dusza jest oczyszczana z wszelkich zanieczyszczeń spowodowanych poprzednimi czynnościami dla materialnych owoców i powraca do swej pierwotnej pozycji służenia Mi w świecie duchowym." (Śrimad Bhagawatam 11.14.25)
Naturalnie nasuwa nam się teraz pytanie, dlaczego Kryszna opisuje inne systemy jogi, jeżeli na końcu poleca jako najlepszy z nich bhakti-jogę? Odpowiedź jest taka, że celem innych, wspomnianych w Bhagawad-gicie systemów jogi jest przygotowanie do bhakti-jogi osób nieposiadających jeszcze właściwych kwalifikacji do jej praktykowania. Zazdrosne o Krysznę osoby, nie są w stanie od razu zrozumieć ani kim jest Kryszna, ani też zaakceptować swojej pozycji jako Jego sługi. Dla takich osób, polecane są pośrednie procesy jogi, które stopniowo zmienią ich mentalność, usuwając przeszkody blokujące pokorę potrzebną do stania się aspirantem do służby oddania dla Najwyższego Osobowego Boga.
Istnieją setki wydań Bhagawad-gity wraz z komentarzami osób pozbawionych kwalifikacji odpowiednich dla właściwego zrozumienia słów Najwyższego Pana. Dochodzi do tak wielkich absurdów, że aczkolwiek w Gita-rahasyi Kryszna wspomina Siebie aż 6 razy, to znany indyjski filozof-majawadi w komentarzu do tego wersetu otwarcie zaprzecza Krysznie, mówiąc, że wcale nie chodzi o podporządkowanie się Krysznie, ale bezosobowej i wiecznej zasadzie wewnątrz Kryszny, nie rozumiejąc, że transcendentne ciało Kryszny jest Parabrahmanem, czyli Osobową Prawdą Absolutną, będącą podstawą światłości impersonalnego Brahmana (brahmano hi pratisthaham – Bg. 14.27). Szereg innych indyjskich nauczycieli Bhagawad-gity utrzymuje, że werset ten mówi wyłącznie o nich samych, gdyż to oni sami są Bhagawanem. Na szczęście te próby zamachu na życie i osobowość Kryszny kończą się fiaskiem z powodu niepodważalnych argumentów czystych wielbicieli Kryszny, takich jak Śrila Prabhupada, będących w paramparze, czyli łańcuchu sukcesji uczniów pochodzącego od samego Śri Kryszny, i wyjaśniających słowa Kryszny w sposób zgodny z Jego pierwotną intencją. Dlatego też, tajemnica wyjawiona przez Krysznę w tych wersetach jest zrozumiała tylko dla Jego wielbicieli i tylko im ją przekazuje.
"Tej poufnej wiedzy nie należy przekazywać tym, którzy nie posiadają wyrzeczenia, którzy nie są wielbicielami i nie pełnią służby oddania dla Mnie, ani też tym, którzy są o Mnie zazdrośni." (Bhagawad-gita 18.67)
W komentarzu do tego wersetu Śrila Prabhupada pisze: "Należy zawsze postępować w taki sposób, aby wszystkie codzienne czynności miały związek z Krsną, i tak zorganizować swoje życie, aby przez dwadzieścia cztery godziny na dobę myśleć o Krsnie." Jaki jest cel ciągłego myślenia o Krysznie? Kryszna daje na to pytanie odpowiedź w Bhagawad-gicie 8.6-8:
"Albowiem, jaki stan istnienia pamięta ten, kto porzuca swoje ciało, o synu Kunti, taki stan bez wątpienia osiągnie. Dlatego też Ardżuno, powinieneś zawsze myśleć o Mnie w Mojej formie Kryszny i jednocześnie wypełniać swój nakazany obowiązek walki. Poświęcając Mnie swoje czyny, skupiając na Mnie swój umysł i inteligencję, osiągniesz Mnie bez wątpienia. Kto medytuje o Mnie jako o Najwyższym Osobowym Bogu, bezustannie angażując swój umysł w pamiętanie Mnie, nie zbaczając ze ścieżki, ten, o Partho, z pewnością Mnie osiągnie."
Stanowiąca poufną tajemnicę ścieżka praktycznego zaangażowania się w służbę oddania dla Pana składa się z czterech wymienionych w Gita-rahasji aspektów: "zawsze myśl o Mnie", "zostań Moim wielbicielem", "czcij Mnie" oraz "składaj Mi hołd". Celem Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny jest stworzenie odpowiedniej atmosfery oraz możliwości zaangażowania się w wymienione przez Krysznę 4 elementy służby oddania. Przykładowo, ciągłe intonowanie maha-mantry Hare Kryszna daje możliwość myślenia o Krysznie. Bóstwa Kryszny w świątyniach umożliwiają wielbienie Go, składanie Mu hołdu oraz okazywanie szacunku. Angażując się w te czynności, stajemy się bhaktami Kryszny, spełniając jednocześnie Jego poufną prośbę zawartą w Gita-rahasji.
Caram-śloki - esencja podporządkowania (Bhagawad-gita 18.66)
sarva-dharman parityajya
mam ekam saranam vraja
aham tvam sarva-papebhyo
moksayisyami ma sucha
"Porzuć wszelkie rodzaje religii i po prostu podporządkuj się Mnie. Ja wyzwolę cię od wszelkich następstw grzechów. Nie lękaj się więc."
Aczarjowie uważają Caram-śloki za kulminację wszystkich nauk Bhagawad-gity. W tym jednym wersecie, Kryszna w pewnym sensie podważył znaczenie poprzednich pouczeń udzielonych przez Niego w Bhagawad-gicie, potwierdzając konieczność wyłącznego podporządkowania się Panu i porzucenie procesów, które uprzednio wyjaśnił. Caram-śloki wyjaśnia istotę i cel procesów jogi, tkwiącą w ostatecznym i niepodzielnym podporządkowaniu się Krysznie.
Uwarunkowana materialnie dusza posiada wiele różnorodnych dharm takich jak np. obowiązki społeczne i zawodowe, praktyki religijne objawiające się w formie karmy, wielbienia dewatów (półbogów), gjany , hatha-jogi, radża-jogi oraz przeróżnych religijnych wierzeń i rodzajów wiedzy. Ostateczny cel tych wszystkich dharm (sarva-dharman) jest jeden (eka), i jest nim miłosne podporządkowanie się Krysznie, które stanowi jedyną dharmę będącą w stanie usatysfakcjonować wieczną duszę. Ta wieczna dharma duszy zwana jest sanatana-dharmą, czyli inaczej czystą służbą oddania dla Kryszny. Jeżeli te "sarva-dharman" służą innym celom niż ten jeden (eka), stają się one przyczyną materialnego uwikłania uwarunkowanej duszy w coraz to gęstszą sieć materialnych przywiązań i desygnatów lub rozwinięcia atrakcji do impersonalistycznej doktryny, odbierającej osobowość zarówno Bhagawanowi jak i dżiwatmie i fałszywie czyniącej z żywej istoty Boga.
Bhagawad-gita wyjaśnia dwie ścieżki prowadzące do świadomości Kryszny. Pierwsza z nich to czynienie stopniowego postępu dzięki gjanie (Bg. 7.19). Druga to bezpośrednie, bezwarunkowe podporządkowanie się Krysznie, które Kryszna poleca właśnie w Caram-śloki. Aczkolwiek procesy duchowe typu, karma-joga, gjana-joga czy dhjana-joga są autoryzowane przez Krysznę jako środki stopniowego wznoszenia świadomości do świadomości Kryszny, to w wersecie tym, Kryszna rekomenduje i ustanawia wyższość bezpośredniego procesu podporządkowanie się, ponad tym pośrednim, który stopniowo rozpoczyna się od gjany (analitycznej wiedzy). Podporządkowanie się Krysznie nawet, gdy nie posiada się jeszcze pełnej duchowej samorealizacji i realizacji Boga, samo w sobie jest wyższą ścieżką wiedzy, ponieważ ostatecznie to Kryszna jest celem kultywacji gjany. Życie duchowe, które rozpoczyna się od podporządkowania się Krysznie startuje więc z punktu posiadania pełnej wiedzy.
Nie jest możliwym rozwinięcie miłości do kogokolwiek, jeżeli nie zna się szczegółów odnośnie jego osoby takich jak cechy, czynności, wygląd, imiona, pragnienia, skłonności, itd., itp. Piękno Bhagawad-gity i literatury wedyjskiej leży w tym, że uczy nas ona praktycznego procesu oddania się Bogu podając przy tym niezwykle drobiazgowe informacje na temat Jego osobistej transcendentnej natury. Tego typu wiedza daje nam możność zaangażowania ciała i umysłowości w miłosną służbę dla Boga w formie słuchania, mówienia, pisania i pamiętania o Nim, z czego rodzi się czysta, bezwarunkowa miłość. Po uważnym przestudiowaniu argumentów Bhagawad-gity przekonamy się, że Najwyższy Pan Śri Kryszna jest najlepszym miejscem na przyjęcie stałego schronienia i odwzajemnienia się Mu uczuciem miłości, której na próżno szukamy w świecie więdnących, po czym na wieczność znikających w czeluściach nieubłaganego czasu, fizycznych molekułach ciał innych osób. Dlatego religia i role społeczno-zawodowe, które w jakiś sposób nie przyczyniają się do rozwinięcia miłosnego pociągu do Najwyższego Pana są zwykłą stratą czasu.
"Zajęcia zawodowe (dharmy), które człowiek spełnia odpowiednio do swojej własnej pozycji, są tak długo bezużyteczne, jak długo nie wzbudzają sobą przyciągania do przekazu Osoby Boga." (Śrimad Bhagawatam 1.2.8)
Poprzednio, w Bhagawad-gicie 7.28 zostało powiedziane, że tylko pobożne osoby, które zwalczyły następstwa swoich grzechów są w stanie rozpocząć wielbienie Kryszny. W tej sytuacji, można by pomyśleć, że dopóki nie wykonamy odpowiedniej pokuty uwalniającej nas od grzechów, które stoją w jaskrawej opozycji do bhakti, dopóty nie możemy rozpocząć procesu podporządkowania się Bogu. Aby rozwiać tę wątpliwość, Kryszna informuje nas tutaj, że nawet, jeżeli nie jesteśmy wolni od tych reakcji, to poprzez sam fakt podporządkowania się Jego osobie, uwolni On nas od wszelkich następstw pozbawionych prawości czynów. Nie ma zatem potrzeby, aby czynić oddzielne wysiłki w celu oczyszczenia naszej egzystencji i niepokoić się, że nasze życie jest zbyt krótkie, aby spełnić wymaganą ekspiację. Kryszna zapewnia o tym mówiąc "nie lękaj się" (ma śucah).
Przyczyna grzesznych czynów leży w uczuciu awersji do Kryszny i pragnieniu niezależnej od Niego egzystencji. Dlatego wraz z podporządkowaniem się Krysznie, tendencje do popełniania grzechu są automatycznie wykorzenione. Wszelkie inne metody religijne, poza całkowitym podporządkowaniem się Bogu, nie są w stanie wykorzenić tych grzesznych tendencji, z powodu tego, że stawiają w centrum świata człowieka, a nie Boga. Boga, z którego często czynimy jedynie piekarza-dostawcę, zajmującego się 24 godzinnym wypiekiem "chleba naszego powszedniego", a następnie transportem gotowego produktu na nasze stoły, spełniając w ten sposób nasze materialne pragnienia, nie mające nic wspólnego z prawdziwą duchowością bhakti, czyli materialnie niemotywowaną, miłosną wymianą uczuć pomiędzy duszą i Bogiem. Ponieważ oddanie, służenie i podporządkowanie się Bogu tkwią w naturze duszy, tylko w ten sposób nasze pragnienia mogą zostać w pełni zaspokojone.
Czym w praktyce charakteryzuje się podporządkowanie się Bogu? Składa się na nie 6 elementów (sad-vidha śaranagati) zdefiniowanych w Śri Caitanja-caritamricie 22.100, cytującej Waju Puranę.
"Sześcioma kategoriami podporządkowania są: przyjęcie rzeczy korzystnych dla służby oddania, odrzucenie rzeczy niekorzystnych, przekonanie, że Kryszna zapewni ochronę, zaakceptowanie Kryszny jako swojego opiekuna czy pana, całkowite poddanie się i pokora."
Esencja wysiłku duchowego - Bhagawad-gita 11.55
mat-karma-krn mat-paramo
mad-bhaktah sanga-varjitah
nirvairah sarva-bhutesu
yah sa mam eti pandava
"Mój drogi Arjuno, kto zaangażowany jest w służbę oddania dla Mnie, wolnej od zanieczyszczeń pracą karmiczną i od spekulacji umysłowych, i kto pracuje dla Mnie i Mnie czyni najwyższym celem swego życia, i kto jest przyjacielem każdej żywej istoty, ten z pewnością przyjdzie do Mnie."
Powyższy werset zawiera w sobie formułę procesu zbliżenia się do Boga, poznania Go oraz rozkochania się w Nim. Wyjaśniony jest tu zatem proces dzięki któremu można osiągnąć doskonałość w wykonywaniu duchowych czynności. Tym procesem jest służba oddania dla Pana. Z tego powodu, werset ten stanowi esencję wszelkiego wysiłku duchowego.
Kryszna daje Ardżunie 5 wskazówek odnośnie tego, jak pełnić czystą służbę oddania:
- Bhakta powinien działać wyłącznie dla Kryszny (mat-karma-krt). W ten sposób materialna karma (działanie) staje się Kryszna-karmą , czyli pracą dla Kryszny, wolną od materialnych reakcji, gdyż pozbawioną przywiązania do owoców działania, które ofiarowywane są Najwyższemu Panu.
- Celem życia bhakty jest wyłącznie Kryszna (mat-paramah). Powinien więc on pozostać obojętnym wobec pragnienia udania się na planety niebiańskie (swarga-loka), jak też wobec bezosobowego wyzwolenia w Brahmanie (brahma-sajudżja-mukti).
- Mat-bhaktah oznacza, że wielbiciel Kryszny powinien angażować się w wykonywanie 9 procesów służby oddania takich jak m.in. słuchanie, intonowanie i pamiętanie o Krysznie.
- Bhakta powinien unikać towarzystwa osób przeciwnych Krysznie oraz tych, którzy zadedykowani są wykonywaniu materialnej karmy i spekulatywnej gjany (sanga-varjitah). Jednocześnie, wielbiciel nie powinien być wrogo do nich nastawiony.
- Bhakta powinien być przyjacielsko nastawiony do wszystkich żywych istot (nirvairah). Z tego powodu powinien dzielić się z innymi tym, co dla niego najdroższe, czyli świadomością Kryszny.
Tym, którzy stosują się do powyższych wskazówek, Najwyższy Pan gwarantuje udanie się do Jego siedziby.
Podsumowanie
Spośród 700 wersetów Bhagawad-gity, 10 z nich ujmuje jej istotę. Tri-śloki Gita (Bg. 15. 16-18) opisuje sedno Wedanty - konkluzji całej wedyjskiej wiedzy filozoficznej. Te trzy wersety zajmują się związkiem pomiędzy żywą istotą a Prawdą Absolutną w jej trzech aspektach Brahmana, Paramatmy i Bhagawana. Podkreślona jest w nich indywidualność egzystencji żywych istot oraz stojącego ponad nimi i zaspokajającego ich wszelkie potrzeby Najwyższego Pana, Śri Kryszny.
Catur-śloki Gita (Bg. 10.8-11) stanowi esencję bhakti-jogi - duchowej realizacji Najwyższego Pana, w nastroju czystego oddania. Posiadając znajomość faktu, że Kryszna jest przyczyną wszystkiego, co istnieje, światłe osoby podejmują służbę oddania, wielbiąc Go całym swoim sercem. Teoretyczna wiedza o Bogu musi zatem kulminować w rozwinięciu głębokiej miłości do Jego osoby, które to z kolei uczucie, inspiruje Krysznę do dalszego objawiania się Jego wielbicielowi, co jest naturalne w stanie głębokiej uczuciowej wzajemności. Catur-śloki Gita opisuje także cechy i czynności, angażujących się w służbę oddania czystych wielbicieli Pana. Śri Kryszna informuje, że wyrazem Jego szczególnej łaski jest dostarczanie im potrzebnej do tego inteligencji, rozpraszając tym samym ciemność zrodzoną z niewiedzy.
Gita-rahasja (Bg. 18.65) to wielka tajemnica Bhagawad-gity. W wersecie tym, Śri Kryszna ustanawia jogę oddania i miłości do Niego (bhakti-jogę), jako punkt docelowy wszystkich innych procesów samorealizacji duchowej oraz cel egzystencji żywych istot, które bez wyjątku są Jego wiecznymi cząstkami. Mówiący o podporządkowaniu się Krysznie Caram-śloki (Bg. 18.66) jest punktem szczytowym nauk Bhagawad-gity. Werset ten jest zaproszeniem dla wszystkich żywych istot do wejścia w poufny związek z Najwyższym Panem. Natomiast, werset 11.55 opisując najistotniejsze elementy czystej służby oddania dla Pana, stanowi kwintesencję życia duchowego. Konkluzją Bhagawad-gity, a zatem i ostatecznym celem życia jest świadomość Kryszny, czyli pogrążenie świadomości w Krysznie w procesie miłosnego oddania się Panu, pod przewodnictwem duchowego nauczyciela.
Purnaprajna dasa, grudzień 2008
Przypisy:
*Opis zaczerpnięty z "Wajsznawa-siddhanta-mala" Śrila Bhaktiwinody Thakura
3 komentarze:
To jest wszystko piekne i prawdziwe.Szkoda tylko ze tak malo ludzi nie widzi szczegolnych czasow w ktorych teraz przebywamy.Przypuszczam ze to jest egzamin wiary. Pilus
Kochany Bracie!
Cieszę się, że Pan Bóg pozwolił mi dziś trafić na Twojego bloga. Mam pytanie do Ciebie. Czy wiesz, że Jezus Chrystus, Syn Boży cały czas na Ciebie czeka, nie w żadnej ludzkiej organizacji, która ma 100, 200 czy 300 lat, ale w swoim jedynym prawdziwym kościele, który ma 2000 lat?
Życzę miłego dnia, będę pamiętać o Tobie w modlitwie!
Serdecznie dziękuję za modlitwy, mój drogi anonimowy bracie! Bardzo to doceniam, bo jestem jedynie upadłą, uwarunkowaną materialnie duszą i zawsze potrzebuję modlitw życzliwych mi osób, takich jak Ty! :)
Odnośnie Twego pytania, mój drogi anonimowy bracie, to przed bliższym zapoznaniem się z Hare Kryszna, osobiście rozmawiałem o tym z Jezusem Chrystusem, który entuzjastyczne zachęcił mnie do intonowania mantry Hare Kryszna (świętych imion Boga), jako najlepszej formy wyrazu czci i uczucia dla Boga, w obecnej epoce kłótni i hipokryzji (Kali-judze).
Dowiedziałem się, że Jezus nie należał do żadnej parafii, szczególnie tej mającej 2000 lat, bo ani on, ani jego Ojciec nie są zaledwie najstarszymi, mającymi 2000 lat katolikami, ale są wieczni bytami: transcendentalną Osobową Prawdą Absolutną oraz służącą Mu wiecznie, Jego energetyczną cząstką, duszą. Oba byty są transcendentne do wszelkich ograniczających Absolut cielesnych desygnatów.
Usłyszałem też, że poza opartymi na zewnętrznej cielesności religiami istnieje też sanatana-dharma - wieczna religia duszy - stojąca poza materialnymi desygnatami Polaka, Hindusa, Araba, katolika, hinduisty, czy muzułmanina. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że tymczasową religię przynależną ciału i geografii można łatwo, i w każdej chwili zmienić. Jednak wieczna religia duszy (sanatana-dharma), religia pełnienia niemotywowanej służby oddania dla Najwyższego Pana jest inherentna dla wiecznej duszy. Sanatana-dharma nie ma ani początku, ani końca, i nie można jej zmienić, z racji służebnej, ontologicznej pozycji duszy, którą jest sprawienie duchowej przyjemności Najwyższemu Panu, jednocześnie objawiając swoje naturalne cechy wieczności, pełnej świadomości, wiedzy oraz nieograniczonego duchowego szczęścia (sat-cit-ananda).
Dlatego, mój drogi anonimowy bracie, zachęcam Cię do porzucenia materialistycznej, tymczasowej i ograniczonej, bo opartej jedynie na ciele i geografii religijności, i rozpoczęcia wielbienia Boga, najlepiej w formie intonowanie znanych Ci Jego świętych imion, w świadomości, że jesteś wieczną i różną od przemijającego, materialnego ciała i umysłu duszą. Organizacje, instytucje, zgromadzenia, kościoły i parafie są przydatne jedynie tak długo, jak długo obierają sobie za jedyny cel ich egzystencji stworzenie lepszego dostępu i udogodnień, nam, uwarunkowanym materialnie duszom, do tego typu transcendentalnego wielbienia Najwyższego i do zyskania praktycznej wiedzy o duchowym związku miłości z Bogiem i Jego energiami.
Jeżeli jednak zamiast tego, umacniają nas one w cielesnej koncepcji życia (np. katolika, hindusa, czy muzułmanina), i zamiast inspirować nas do pełnienia niemotywowanej materialne służby oddania dla Boga, kulminują w żałosnym sentymentalizmie, niebezpiecznym fanatyzmie i fundamentalizmie, bezużytecznym politykowaniu i ostatecznie w robieniu z Bogiem biznesu w formie domagania się od Niego zapłaty materialnymi komfortami i przywilejami w niebie (które nie jest nawet światem duchowym), za codzienne pięć minut modlitwy o materialne dobra, to z punktu widzenia transcendentnej do ciała duszy, należy je bez wahania odrzucić, niezależnie czy mają 2000, 300, 200, czy 100 lat. W takiej sytuacji, rozsądnym posunięciem jest przyjęcie ponadczasowej mądrości od samozrealizowanych duchowo ludzi, których percepcja i zrozumienie religii wykracza poza materialne ciało, umysł i mocne przywiązanie do miejsca ich narodzin.
Ciepło pozdrawiam i Hare Kryszna!
Prześlij komentarz